Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/htdocs/w0129b92/sasmazsulun.com/inc_connect.php on line 7
Şaşmaz Sülün

HATUNİ ( ELMAS ) SÜLÜN (Chrysolophus amherstiae )

Ana Vatanları: Güneybati Çin, Kuzey Burma, Büyük Britanya"nin bazi kisimlarinda da lokal olarak bulunmaktadir. Adini Amherst kontesi Sarahtan almistir. Hindistan Hükümet Generali ve Sarah"in kocasi William Pitt Amherst 1800 lerin basinda bu Kuslari Londra"ya göndermekle sorumluydu.

Tanım: Erkekler Basin üst kismi kisa metalik yesil, ibik koyu kirmizi dar ve uzun tüydür, Gagasi mavimsi gri, Iris sari, kanat ve sirtinda metalik mavimsi-yesil isiltili yesil ile sonlanan siyah kenarli yuvarlak tüyler vardir. Üst ve orta sirt yesil çizgili siyah renkte ve genis açik sari kenarlari var. Gögsü metalik mavimsi yesil ve kenarlari siyah olan yuvarlak tüyler vardir. Bu tüylerin uçlara en yakin kisminda yesil renk bulunmakta dir Gögsün alt kismi, kaburga ve kalçalari arasindaki kisim beyaz. Bazen alt yanlardaki beyazin üzerinde soluk sari benekler vardir. Yelesi beyaz ve içinde kahve siyah damarlar vardir. Bacaklarin uyluk kisimlari siyah beyaz ve kahverengi benekli, ayaklari mavimsi gridir. Disiler basin üst kismi siyah çizgili kirmizimsi kestane rengindedir. Yüzü açik sari ve bol miktarda kirmizimsi kestane rengi vardir. Gaga mavimsi gri, iris kahverengidir. Vücudu kanat ve sirti kirmizimsi açik sari ve kirmizimsi kestane rengindedir. Sirtinda kestane rengi siyah çizgiler vardir.

Üreme Zamanları: Nisan sonu

Üreme Yaşı: ilk yil

Yıllık Yumurta Sayısı: 24-36 yumurta

Kuluçka Süresi: 22 gün.

0532 286 45 60 - 0543 385 55 65