Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/htdocs/w0129b92/sasmazsulun.com/inc_connect.php on line 7
Şaşmaz Sülün

ELLİOT SÜLÜN (Syrmaticus ellioti)

Ana Vatanları: Güney dogu Çin"in 1900 mt yükseklikteki sik karma ormanlar.

Tanım: Erkegin tepesi kestane rengi yanaklarin yan tarafi beyazimsi gri arka boyun koyu gridir. Sirt kanatlar ve gögsün üst kismi parlak kirmizimsi kestane rengindedir. Küçük kanat tüyleri üzerinde çelik mavisi bir bant vardir. Daha büyük kanat tüylerinde kenara yakin bir siyah bant ve uçlarda kanat boyunca bir bant olusturan beyaz renk vardir Gögsün alt kismi, karin beyaz ve tüylerin içinde koyu kahve renginde gizli bir taban vardir. Uyluk kestane kahverenginde ve üstünde beyaz çizgiler vardir. Iris kavuniçi, gagasi sari ve bacaklari gridir. Disilerin tepesi kirmizimsi kahverengi ve tüylerin ucu siyahimsidir. Kaslari yüzü ve boynun arka tarafi grimsi kahve sari sirti ve kanatlari benekli kirmizimsi kahverengidir ve ok seklinde beyaz lekeler ve kenara yakin kisimlar da siyah çizgi vardir. Gögsünde karina dogru inen koyu kahve bir benek bulunur.

Üreme Zamanları: Mart ayi

Üreme Yaşı: Erkekler yetiskin tüylerini ilk yilda edinirler. Ancak genellikle iki yasina kadar üretken degildirler.

Yıllık Yumurta Sayısı: 6-8 yumurta

Kuluçka Süresi: 25 gün

Yetiştirme Bilgileri: Nesli tehlike altinda olmasina ragmen yetistirilmekte olan kus sayisi oldukça fazladir. Erkekler disilere karsi bazen saldirgandir. Erkekler 3 disi ile beraber barindirilabilir. Ancak yeterli alan ve yuva bölümleri olmalidir. Düsük sicakliklara dayaniklidir ancak fazla sicaga dayanamazlar. Gölgelik alanlar bulunmalidir. Civcivler birkaç haftalikken cinsiyetleri belli olur erkeklerde çizgili kuyruk tüyü varken disilerde düz ortasi soluk renkli kuyruk tüyü vardir.

0532 286 45 60 - 0543 385 55 65