Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/htdocs/w0129b92/sasmazsulun.com/inc_connect.php on line 7
Şaşmaz Sülün

SATR TRAGOPAN ( Tragopan Satyra )

Ana Vatanları: Orta ve dogu himalaya da yazin 2400 ile 4200 mt, kisin ise 1800 mt ye kadar olan daglik ormanlar.

Tanım: Erkekler, Basi tamamen tüylü ve siyahtir ibigin her iki tarafinda bir bant vardir. Boynun kenarlari sirtin üst kismi omuzlari ve gögsünün üst kismi koyu kizildir. Alt kisimlar siyah ve beyaz göz seklinde beneklerin oldugu kizil renktedir. Kaburga ve kalça bölgesinde bu lekeler daha da büyüktür. Bacaklari pembedir. Disisine gösteris esnasinda bogazindan sarkan parça 100 mm ye kadar uzar bu parçanin orta kismi mavi kenarlari soluk gri ve her iki yanda 4 veya 5 adet üçgen seklinde kirmizi leke vardir. Disileri ise üst kisimlari kirmizidan soluk kahverengiye kadar degisen renktedir. Ortada soluk açik sari lekeler ve siyahimsi ince çizgiler vardir.

Üreme Zamanları: Nisan"dan haziran"a kadar.

Üreme Yaşı: Ikinci yil.

Yıllık Yumurta Sayısı: 6-8 adet.

Kuluçka Süresi: 28 gün.

Yetiştirme Bilgileri: Sogugu iyi tolere eden bu kuslar fazla sicaga ve direkt günes isigina dayanamazlar. Disiler yüksege yumurtlamaya alisik olduklarindan tüneklere yumurtlayabilecekleri düzenekler hazirlamalidir. Eslesme zamaninda mahremiyeti sevdiklerinden inzivaya çekilebilecekleri yerler düzenlenmelidir. Yumurta yemi, ince kesilmis yesillik ve canli yemle beslenirler. Dogranmis yumurta üzerine serpilmis kurtçuklari severek yerler.

 

 

0532 286 45 60 - 0543 385 55 65