Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/htdocs/w0129b92/sasmazsulun.com/inc_connect.php on line 7
Şaşmaz Sülün

MAVİ KULAKLI SÜLÜN (Crossoptilon auritum )

Ana Vatanları: Orta Çin"de 4200 mt yükseklikteki kozalakli agaçlarin oldugu ormanlar.
 
Tanım: Basini üst kismi kadifemsi siyah tüylerle kaplidir ve kulaklari beyazdir ve çenenin altindan baslayip kulaklarin arkasina kadar uzanir. Yüz derisi kirmizidir. Vücudun geri kalan kisimlari mavimsi gridir. Olgunlasmamis kuslar gri kahverengi beneklidir. Kuslar yetiskin tüylerine 4 aylikken sahip olurlar. Erkek ve disi birbirinin aynidir erkekler mahmuzlarinda ayirt edilebilirler. Erkeklerin mahmuzlari daha büyük ve yuvarlaktir. Mahmuzlar yaklasik 4 ayliktan itibaren göze batmaya baslarlar.
 
Üreme Zamanları: Nisan"dan Haziran"a kadar.
 
Üreme Yaşı: Ikinci yil.
 
Yıllık Yumurta Sayısı: 6 ile 12 yumurta.
 
Kuluçka Süresi: 26 gündür.
 
Yetiştirme Bilgileri: Yetistirilisinde bereketli bir sülündür. Yumurtalari büyüktür iri bir tavuk yumurtasi büyüklügündedir. Disiler genelde barinak altina yumurtlamayi severler. Çift olarak beslenmeleri gerekmektedir. Disi sülün erkegine hükmeder. Mavi kulakli sülünler yetistirildikleri ortamda genelde uysal kuslardir ve insanlara alisirlar, elinden yem yerler. Larva böcek ve köklere ulasmak için bulunduklari kümesin tabanini deserler bu is için büyük ve agir gagalarini kullanirlar. Sicaga ve rutubete karsi fazla dayanikli degillerdir. Soguga dayaniklidirlar. Yumurta yemi tahil ve yesillikle beslenirler. Canli yemi severler.
 
 
0532 286 45 60 - 0543 385 55 65