Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/htdocs/w0129b92/sasmazsulun.com/inc_connect.php on line 7
Şaşmaz Sülün

HİMALAYA MONAL SÜLÜNÜ (Lophophorus impeyanus )

Alt Türleri: Su anda bilinen alt türü yoktur. Ancak yapilan çalismalar kuzeybati hindistan"da budunda beyaz leke olmayan ve gögsünde daha çok yesil olan kuslari yeni bir alt tür alt tür olarak belirlenebilir.

Ana Vatanları: Himalayalar, dogu Afganistan dan bati Çin e kadar kayalik, otlarla kapli çayirlar la ve kislari kozalakli agaçlarin oldugu karma ormanlar.

Tanım: Erkegi güzel metalik yesil, eflatun ve mavi renklerle donanmistir. Ayrica budunda büyük bir beyaz leke vardir. Gögsü ve alt kisimlari siyah kuyrugu bakir rengindedir. Tavus kusunda oldugu gibi tepesinde parlak yesil uzantilari vardir. Gözün çevresinde turkuvaz mavisi çiplak bir benek vardir. Disiler her taraflari kahverengi ve siyah açik sari ve beyaz ince çizgiler vardir. Bogazi beyazdir. Kisa bir ibigi vardir. Gözlerinin çevresinde mavi bir benek vardir. Ilk yil erkekler disilere benzer ancak daha iridirler ve boyun ve gögüslerinde siyah tüyler vardir.

Üreme Zamanları: Nisan ayinda.

Üreme Yaşı: ikinci yil.

Yıllık Yumurta Sayısı: 4 ile 6 yumurta.

Kuluçka Süresi: 28 gün.

Yetiştirme Bilgileri: Güçlü gagasi ile topragi deserler otlari çalilari ve kümesteki yesillkleri tahrip ederler. Kazilmasi zeminde rahat ederler ancak zemin kuru olmalidir rutubetten olumsuz etkilenirler. Soguk havayi tolere edebilirler ancak asiri sicaga dayanamadiklarindan barinak ve gölgelik alanlara ihtiyaç duyarlar. Genelde çift beslenirler ancak üçlü tutan besleyicilerin olduguda bilinir. Büyük olmalarina ragmen kibar kuslardir ve disiler uysallasirlar. Çigliklari bazen çok yüksek olabilir. Yumurta yemi ve tahilla beslenirler, yesilligi severler.

 Geri

0532 286 45 60 - 0543 385 55 65