Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/htdocs/w0129b92/sasmazsulun.com/inc_connect.php on line 7
Şaşmaz Sülün

BORNEO SÜLÜNÜ (Lophura ingita nobilis)

Ana Vatanları: Tayland, Malaya, Sumatra ve Borneo.

Tanım: Erkekler yüz uzantilari açik kobalt mavisidir ve dört lob içerir. Bunlar gözün çevresinde düzenli bir sekilde yerlesmistir ve alt lobun üstünde bir kirmizi nokta vardir. Bacaklar koyu kirmizidir. Büyük bir kuyrugu vardir. Orta kuyruk tüyleri beyazdir. Tüm gögsü ve vücudunun yanlari koyu mavi, yanlardaki tüylerde degisen genisliklerde beyaz saft çizgiler vardir. Sirtindaki bakir rengi lekede kirmizi daha çok eflatun daha azdir. Disiler basi ibigi ve üst kisimlari kestane rengi kanat ve kuyruk örtülerinde ince siyah çizgiler vardir. Çene ve bogaz beyazdir. Bacaklari kirmizidir. Kuyrugunun tamami kestane rengindedir.

Üreme Zamanları: Mayis"tan Agustos"a kadar.

Üreme Yaşı: Üçüncü yil.

Yıllık Yumurta Sayısı: 4-6 yumurta.

Kuluçka Süresi: 24 gün.

Yetiştirme Bilgileri: Erkekler hem bakicilarina hem de diger kuslara karsi agresif olabilirler. Üreme mevsiminden önce erkegin baska bir kafeste bulundurulmasi gerekir. Ilk yumurta yumurtladiktan sonra erkek disinin kafesine konmalidir. Çok esli degillerdir. Disiler yumurtlamak için çalilar altinda bir noktayi seçer. Tropik bir iklimden geldikleri için fazla soguga gelemezler. Kümes tabani iyi yesillendirilmelidir. Ates sirtlilar yüksege tünemeyi severler.

 

0532 286 45 60 - 0543 385 55 65